Assessment Center – jak się przygotować do sesji?

Każdy rekruter wie, że sesja Assessment Center to jeden z najlepszych sposobów pozyskania nowych pracowników. Podczas specjalnie zaprojektowanej sesji przyszli pracownicy pod okiem asesorów wykonują zadania możliwie ściśle zbliżone do faktycznych obowiązków. Na koniec takiego badania wyniki każdego kandydata są omawiane pomiędzy asesorami, a gotowy raport ląduje na biurku potencjalnego pracodawcy.

Zakres zadań odpowiada w dużej mierze wymogom obowiązującym w danej organizacji. Nie oznacza to jednak, że nie można się do takiej sesji AC przygotować. Jako odpowiedzialny kandydat powinniśmy maksymalnie zwiększyć swoje szansę i wypaść jak najlepiej w oczach asesorów. 

Poznać przyszłego pracodawcę

W pierwszej kolejności powinniśmy zrobić porządny research i poznać przyszłego pracodawcę. Powinno nam zależeć na poznaniu obowiązujących w firmie standardów, kultury organizacyjnej, wartości i wizji. Warto też przeanalizować profil stanowiska i zrozumieć rzeczywiste potrzeby i cele, które kierują rekruterami szukającymi kogoś na dany wakat.

Grunt to dobre nastawienie

Mówi się, że dobre nastawienie to połowa sukcesu – nie inaczej jest w tym wypadku. Należy pozytywnie podejść do tematu i czekających nas zadań. Możemy spodziewać się dość szerokiego spektrum problemów do rozwiązania. Zadania mogą mieć różne formy – możemy mieć do czynienia z przygotowaniem i przeprowadzeniem prezentacji lub zrobieniem analizy, zadaniami w formie case study, wywiadami i zwykłymi testami.

Współpraca zawsze w cenie

W trakcie sesji nie bójmy się zadawać pytań, tak, aby nie było żadnych niedopowiedzeń. Musimy w pełni rozumieć naturę zadania i to, czego się od nas oczekuje. Warto też słuchać innych uczestników – nie tylko w przypadku zadań grupowych opartych na współpracy.

Jeśli chodzi o kooperację z innymi, to jak łatwo się domyśleć będzie ona oczkiem w głowie asesorów. To tutaj właśnie możemy nabić najwięcej dodatkowych punktów. 

Wygląd też odgrywa rolę

Musimy też zadbać o takie elementarne sprawy jak dobra kondycja psychofizyczna oraz właściwy wygląd. W pierwszej kolejności musimy przyjść na sesję wyspani i wypoczęci – tylko wtedy mamy szansę na osiągnięcie swojej maksymalnej wydajności. Dobre śniadanie też będzie istotne, ponieważ nie ma nic gorszego, niż rozpraszający nas głód, lub z drugiej strony ból żołądka spowodowany zbyt ciężkim posiłkiem. Schludne i eleganckie ubranie też będzie ważnym sygnałem dla potencjalnego pracodawcy informującym go, że zależy nam na wakacje.

Pamiętajmy też o tym, żeby niepotrzebnie i nadmiernie się nie stresować – odpowiednio przygotowani na pewno wypadniemy dobrze i nie będziemy mieli sobie nic do zarzucenia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *