Agile w dziale HR

Jeszcze do niedawna działy HR kojarzyły się głównie ze sztywnymi zasadami, procedurami i skupieniem na procesach. Jednak przedsiębiorstwa, które chcą odnieść sukces w nowoczesnym świecie, muszą nadążyć za dynamicznymi zmianami. W konsekwencji przeobrażeniu musiał ulec również obszar zarządzania zasobami ludzkimi. Elastyczność oraz szybka reakcja na wszelkie nowości i wyzwania stały się nieodzowne, by firma mogła skutecznie funkcjonować i utrzymać konkurencyjność na rynku. Nic zatem dziwnego, że w działach HR coraz popularniejsza staje się metodyka Agile.

Agile

Czym jest Agile?

Metodyka Agile bierze swój początek z IT. Czym jest, najlepiej wyjaśniają cztery podstawowe zasady, na których się opiera. Są one następujące: 1. ludzie ponad procesy; 2. działanie ponad dokumentację; 3.współpraca z klientem ponad formalne ustalenia; 4. reagowanie na zmiany ponad podążaniem za planem. Działanie w zgodzie z wymienionymi założeniami umożliwia szybkie dostosowanie do nowych warunków oraz do potrzeb klientów. Zamiast przywiązania do sprawdzonych rozwiązań, konieczne jest tutaj wyjście poza schemat i odwaga w podejmowaniu prób. Podejście Agile wymaga również przejrzystej komunikacji i regularnego feedbacku.

Jak wiadomo Agile doskonale sprawdza się przy tworzeniu oprogramowania, ale przecież HR to zupełnie odmienna dziedzina. Czy zwinne podejście rzeczywiście można, z takim samym powodzeniem, co w IT, zastosować w zarządzaniu zasobami ludzkimi? Okazuje się, że nie tylko można, ale nawet trzeba! Dzięki niemu uproszczeniu ulega bowiem wiele procesów, a to z kolei umożliwia szybką reakcję na nieprzewidywalne zdarzenia, które w HR są codziennością. Świetnym przykładem okazuje się tutaj rekrutacja pracowników – jak żaden chyba inny proces, wymagająca elastyczności. Agile doskonale sprawdzi się również podczas tworzenia planów szkoleniowych.  

W praktyce Agile oznacza zatem otwartość na nieszablonowe rozwiązania, podejmowanie prób i testowanie nowych pomysłów. Nade wszystko zaś pracę zespołową i dzielenie się wiedzą.

Wypracuj odpowiedni model

Jeśli w danej organizacji Agile stosowane jest już w innych działach, wdrożenie tej metody do HR będzie bardzo proste. Wystarczy przyjrzeć się, jak to praktykują inne zespoły, porozmawiać z nimi o konkretnych przykładach. Można również w takiej sytuacji poprosić o mentoring i nadzorowanie nad wprowadzanie podejścia Agile w swoim dziale.    

Oczywiście wcześniej warto zapoznać się samodzielnie z podstawowymi założeniami i terminami, sięgając np. do któregoś z licznych opracowań dotyczących Agile. Natomiast idealny model zwinnego podejścia pasujący do naszych potrzeb wypracujemy dopiero po jakimś czasie, dzięki ciągłym próbom i nieustannym usprawnieniom. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *