„Narzędziownik” pracownika HR

Konkurencyjność pensji to dziś absolutne minimum, jaki pracodawca może zapewnić swoim podwładnym. Aby zatrzymać pracowników w firmie i ograniczyć wydatki związane z poszukiwaniem nowych osób, niezbędna jest wiedza na temat tego, ile wynoszą wynagrodzenia w danej branży. Gdzie ją zdobyć? W Raporcie Płacowym!

Ogólnopolski Raport Płacowy, tworzony regularnie przez firmę konsultingową AG TEST HR, to zestawienie stawek oferowanych przez firmy w całym kraju, wraz z podziałem na branże. Dane pozyskiwane od przeszło 500 przedsiębiorstw z całego kraju pozwalają na prześledzenie średnich wynagrodzeń oraz ich mediany. W raportach regionalnych, które są jeszcze bardziej szczegółową wersją raportu, znaleźć można jeszcze więcej danych – w tym choćby surowe wartości.

To świetne narzędzie, pozwalające dobrze poznać krajobraz polskiego rynku pracy, trafia bezpłatnie do każdej firmy biorącej udział w badaniu. A dzięki niemu, są one zdecydowanie lepiej przygotowane do odpowiedzialnego oraz inteligentnego tworzenia polityki zatrudnienia. Dzięki ogólnopolskim raportom można bowiem podjąć trafniejsze decyzje związane z rekrutacją – przede wszystkim w przypadku stanowisk kierowniczych, czyli takich, które przyciągają potencjalnych kandydatów z całego kraju.

Raporty regionalne zaś to zdecydowanie bardziej pożyteczne narzędzie dla firm poszukujących pracowników niższego szczebla. Czyli tych, którzy są mniej mobilni i decyzje o zmianie pracy podejmują raczej w sytuacji, kiedy konkurencja znajduje się w najbliższym sąsiedztwie. Jak twierdzą specjaliści z firmy AG HR TEST, to właśnie raporty dotyczące wynagrodzenia w miastach, czy mikroregionach, stanowić będą świetne wsparcie procesu rekrutacji na stanowiska takie jak robotnik, spawacz czy operator produkcji.

Warto także zapoznać się z raportami branżowymi, które tworzone są w podziale na konkretne sektory takie jak choćby FMCG, produkcja czy SSC/BPO/IT. Przydadzą się one firmom o wąskiej specjalizacji, które poszukują pracowników na bardzo wąsko określone stanowiska. Ponieważ specjalistów tego typu jest niewielu, zaproponowanie im odpowiednio wysokiej pensji stanowi absolutne minimum, jakie pracodawca musi zaoferować, aby przekonać do siebie kandydata.

Aby jeszcze zwiększyć swoje szanse na przyciągnięcie uwagi pracowników, jest korzystanie z danych pozyskiwanych tak z raportów regionalnych jak i branżowych. Pozwala to bowiem stworzyć bardziej pełny obraz i jeszcze trafniej przewidzieć oczekiwania kandydatów.

Raporty płacowe są więc doskonałym narzędziem i wsparciem procesu rekrutacji dla każdego pracodawcy. Warto jednak przy tym pamiętać, iż na dzisiejszym rynku pracownika, pensja stanowi tylko jeden z elementów prowadzenia polityki zatrudnienia.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *