Bezrobocie poniżej 9 proc.? Jest tendencja spadkowa
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska przedstawiła prognozy resortu dotyczące stopy bezrobocia. Pod koniec tego roku ma ono wynieść poniżej 9 proc. Czy to szacunki na wyrost, czy możliwy wynik?
Według danych MRPiPS stopa bezrobocia pod koniec marca br. spadła do 10 proc. Miesiąc wcześniej wyniosła 10,3 proc. po sezonowym wzroście na przełomie roku. Jeśli dane o bezrobociu rejestrowanym potwierdzi również GUS, to okaże się, że tendencja spadkowa, którą odnotowano przez cały miniony rok znów powróci.
To by oznaczało, że kolejny raz udałoby się przełamać granicę dwucyfrowego wyniku stopy bezrobocia. Resort pracy szacuje, że jeszcze w tym roku uda się pokonać jeszcze jedną granicę i odsetek osób bez pracy spadnie poniżej 9 proc. W ustawie budżetowej zaplanowano bezrobocie na poziomie 9,7 proc., ale wiceminister rodziny spodziewa się wyniku 8,8 proc. lub nawet niższego.
Resort podał, że pod koniec marca w urzędach pracy było ponad 1,6 mln zarejestrowanych osób bez zatrudnienia. To o 50,4 tys. mniej bezrobotnych niż pod koniec lutego. Największy spadek liczby osób bez pracy zanotowano w w woj. lubuskim (o 5,5 proc.), zachodniopomorskim (o 5,2 proc.) i pomorskim (o 3,6 proc.). Poprawę sytuacji na rynku pracy w dużej mierze zawdzięczamy firmom. Pracodawcy zgłosili w marcu do urzędów pracy 6,5 proc. więcej ofert rekrutacji pracowników i form aktywizacji zawodowych. W sumie było to 138,6 tys. ogłoszeń o pracę.