Praca i zarobki w branży IT

Branża IT ma się coraz lepiej. Zawód programisty to bardzo dobry wybór, jeśli chce się mieć pewność zatrudnienia. Cały czas rośnie bowiem zapotrzebowanie na tego typu specjalistów, mogą wręcz przebierać w ofertach pracy. Szacuje się, iż w Polsce brakuje aktualnie ok. 30-50 tys. informatyków. Według portalu MonsterPolska.pl pracownicy ze wschodniej i środkowej części Europy będą emigrować, aby zdobyć lepsze warunki zatrudnienia (ok. 4 tys. pracowników). Z przeprowadzonego badania w krajach: Polsce, Estonii, Litwie, Łotwie, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie oraz Serbii, wynika, że aż 53% specjalistów IT wyraża chęć emigracji za pracą. Powodem zainteresowania wyjazdem za granicę są przede wszystkim lepsze warunki finansowe i rozwojowe.
Specjalista ITBadanie wykazało, że aż 50% specjalistów z Polski jest gotowych na emigrację w celach zarobkowych. Osoby te rozważają raczej krótkotrwały pobyt za granicą. Mało respondentów kategorycznie odpowiedziało, że nie wyjechałoby w poszukiwaniu pracy w IT za granicę kraju –  24%. Na dłużej niż 12 miesięcy gotowi są wyjechać przede wszystkim: Serbowie – 40%, pracownicy z Bośni i Hercegowiny – 30%, Chorwaci – 29%, oraz Węgrzy 27%. Najmniej chętni do wyjazdu są Litwini i Estończycy.

Powody dla których specjaliści chcą migrować:

-pieniądze- 57%,

-możliwość rozwoju- 41%,

-możliwość zabrania ze sobą bliskich- 41%,

-ciekawe doświadczenie- 38%,

-udział w wysokiej jakości projektach- 34%.

Obawy związane z wyjazdem za granicę:

-rozłąka z bliskimi osobami- 49%,

-obawa przed innym środowiskiem pracy- 21%,

-obawa przed pracą w innym języku- 18%,

-obawa przed dyskryminacją w pracy- 14%,

-obawa przed podróżą- 10%.

13,1% respondentów aktywnie szuka pracy, a aż 75,2% nie podejmuje w tym celu żadnych działań, lecz wykazuje zainteresowanie ofertami pracy podesłanymi bezpośrednio przez rekruterów.

Wśród badanych krajów największymi zarobkami mogą pochwalić się specjaliści IT pracujący w: Finlandii, Estonii, Łotwie, Słowenii, Słowacji oraz Czechach. Mniej od Polaków w tej branży zarabiają specjaliści z Węgier, Chorwacji, Litwy, Bośni, Serbii i Czarnogóry.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *