Co wybrać, żeby dobrze wybrać? Metody rekrutacji i selekcji pracowników

Rekrutacja i selekcja pracownikówRekrutacja i selekcja pracowników jest jednym z najważniejszych elementów biznesu. Nietrafiona decyzja kończy się w najlepszym razie koniecznością przeprowadzenia rekrutacji jeszcze raz, natomiast w najgorszym – stratami finansowymi dla firmy. Podstawą dla podjęcia trafnej decyzji jest właściwy dobór metody, za pomocą której będziemy dokonywać lustracji kandydatów. Oto kilka z nowoczesnych sposobów na udany head hunting.

Assessment Center

Ocena zintegrowana. Jest niejako symulatorem prawdziwej pracy; tą metodą ocenia się zachowania kandydata w kluczowych sytuacjach oraz trudnych warunkach. Można ją określić jako najbardziej kompleksowy sposób rekrutacji. Potencjalnemu pracownikowi wyznacza się określone zadania do wykonania, po czym monitoruje się wszystkie zmiany w zachowaniu oraz ocenia poziom praktycznych umiejętności. Należy jednak pamiętać o tym, że na ocenę końcową może wpływać stres osoby, która właśnie jest sprawdzana. Nie każdy potrafi zachowywać się naturalnie i wykonać zadanie najlepiej jak potrafi, kiedy ktoś bacznie go obserwuje.

Applicant Tracking System (ATS)

Specjalny program do rekrutacji może znacznie ułatwić przeglądanie CV. Wystarczy ustalić pożądane cechy kandydata, aby system sam wyszukał pasujące osoby. Dodatkową możliwością jest dodawanie oznaczeń lub komentarzy, tak aby łatwiej zarządzać naszą małą bazą danych.

Stara dobra rozmowa kwalifikacyjna

Dokonywanie rekrutacji i selekcji pracowników za pomocą rozmowy kwalifikacyjnej nadal cieszy się niesłabnącą popularnością. I o ile odchodzi się od niej w większych korporacjach na rzecz bardziej rzetelnych metod, to zamiłowanie do rozmów w cztery oczy żywią nadal właściciele mniejszych firm, często niezwiązanych stricte z biznesem. Jeśli rozmowa kwalifikacyjna przeprowadzona jest w sposób poprawny przez specjalistę HR, to nie należy się raczej martwić. Rekrutacyjna praktyka często wygląda jednak tak, że rozmawia z nami ktoś, kto nie dość, że nie przeczytał naszego CV, to jeszcze niezupełnie wie, jak taką rozmowę przeprowadzić. Dlatego też metoda ta może być nieco ryzykowna dla firmy poszukującej pracownika – nie da się w ten sposób sprawdzić rzeczywistych kompetencji kandydata.

Każdy ze sposobów pozyskiwania i selekcji pracowników jest na tyle przydatny, że warto wykorzystać go przy powiększaniu lub rotacji kadry. Najlepiej wybrać metodę, która najbardziej odpowiada wymaganiom zawodu oraz samym rekruterom.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *