Masz 30 lat, to masz pracę

30 latWedług najnowszych badań dla większości polskich pracodawców wiek kandydata ubiegającego się o stanowisko ma znaczenie. Największe szanse mają trzydziestolatkowie. Czy to już dyskryminacja?
Badania przeprowadził Konrad Turek z Uniwersytetu Jagiellońskiego na podstawie danych z projektu Bilans Kapitału Ludzkiego. Ankiety przeprowadzono na grupie 16 tys. pracodawców.

Za młody, za stary…

Podczas procesu rekrutacji pracowników polscy przedsiębiorców zwracają uwagę również na wiek poszukiwanych pracowników, co nie powinno mieć dla nich większego znaczenia, jeśli osoba spełnia wymagane kryteria przyjęcia na stanowisko. Tymczasem wiek kandydatów ma znaczenie dla 75 proc. przedsiębiorców.
Badania pokazują, że młodzi ludzie oraz seniorzy mają podobne szanse na rynku pracy. Dwudziestolatkowie i osoby w wieku ok. 50 lat mogły zostać zatrudnione w połowie badanych firm, a sześćdziesięciolatkowie w co trzeciej. Choć w przypadku ostatniej grupy wyniki mogą być nieco zawyżone przez samych ankietowanych.

Wiek kandydatów ma znaczenie dla 75 proc. przedsiębiorców

Przedsiębiorcy nie chcą zatrudniać w seniorów, gdyż często nowa osoba wymaga przeszkolenia i według nich inwestowanie w pracownika, który niedługo odejdzie na emeryturę jest nieopłacalne. Natomiast młodzi ludzie są najczęściej mniej doświadczeni i bardziej roszczeniowi.

30 lat w sam raz

Kandydaci do pracy w wieku 30 lat są najbardziej poszukiwani przez pracodawców. Aż dla około 95 proc. badanych trzydziestolatek to atrakcyjny pracownik. Osoba w tym wieku posiada już bogate doświadczenie zawodowe i wciąż aktywnie podchodzi do obowiązków służbowych. Na ogół posiadają dobre wykształcenie, znają języki obce i są zaznajomieni z nowymi technologiami. Osoby po trzydziestce są bardziej ustatkowani i albo posiadają kilkuletnie dzieci, albo odkładają planowanie rodziny na dalsze lata, co jest coraz częstszym wyborem.

Trzydziestolatek jest doświadczony i wybiera karierę zamiast rodziny.

Jednak rekrutowanie pracowników pod kątem wieku jest niezgodne z polskim prawem i może być przejawem dyskryminacji. Pracodawca nie może umieścić w ogłoszeniu informacji określających ile lat trzeba skończyć, by ubiegać się na dane stanowisko. Dlatego też segregacja ze względu na wiek odbywa się w trakcie procesu rekrutacji podczas selekcji kandydatów w działach personalnych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *