Mała firma, wielki pracownik

PracownikNa szczęście świat nie należy w całości do korporacji. Małe firmy też mogą być atrakcyjnym środowiskiem dla pracownika, a nowy pracownik może pomóc przedsiębiorstwu się rozwinąć. Właściciele prywatnych biznesów często nie wiedzą jednak, jak skutecznie poszukiwać właściwej osoby do pracy. Oto kilka wskazówek.

Silni pracownicy to silna firma

Początkujący przedsiębiorca powinien pamiętać zwłaszcza o tym, że wysiłek włożony w znalezienie dobrego specjalisty zawsze się opłaci. To pracownicy są mocą napędową biznesu, to oni osiągają wyniki, pozyskują klientów oraz zapracowują na dobre imię firmy. Nie warto więc zatrudniać „pierwszej lepszej” osoby, tylko dlatego, że akurat się do nas zgłosiła. Cierpliwość, wysiłek i czas są najlepszymi doradcami w rekrutacji.

Motywacja, motywacja i jeszcze raz motywacja

Dobrzy specjaliści często pracują już gdzie indziej. Na szczęście wcale nie musi to oznaczać, że na zawsze w tym miejscu zostaną, zwłaszcza że powoli dociera do nas zachodni model zatrudnienia, w którym ludzie co kilka lat zmieniają miejsce pracy. Sprzyja to podnoszeniu kwalifikacji, zdobywaniu doświadczenia oraz nie pozwala się nudzić. Długoterminowa praca w korporacji, gdzie każdy jest tylko przysłowiowym pionkiem do gry, może prowadzić do wypalenia. Duże firmy pozwalają zwykle na kreatywność tylko w zakresie wcześniej ustalonych ram działania. Jako posiadacz małego biznesu możesz wykorzystać tę zależność, motywując kandydata nieograniczoną swobodą funkcjonowania, możliwością ciągłego rozwoju oraz zapewnieniem, że będzie wartościowym członkiem zespołu, a każda jego sugestia na pewno zostanie rozważona. Co prawda pewnie nie będziesz mógł mu płacić tyle, ile zarabiałby w międzynarodowej firmie, ale dla wielu osób płaca nie stoi na pierwszym miejscu.

Perspektywa rozwoju

Bez względu na to, czy poszukujesz kogoś doświadczonego, czy też masz czas na przyuczenie nowego pracownika, pamiętaj, że dobry (obecny lub przyszły) specjalista wysoko się ceni. Wiara we własne możliwości jest podstawą samodoskonalenia i pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość. Jeśli więc potencjalny pracownik wie, że coś potrafi, albo że jest w stanie szybko się tego nauczyć, musisz przyciągnąć go obietnicą rozwoju. Ambitny człowiek nie wytrzyma długo tam, gdzie atmosfera będzie skostniała, a obowiązki co dzień takie same. Dlatego w miarę możliwości nie tylko organizuj szkolenia, ale także dbaj o to, by członkowie zespołu sami wymyślali strategie rozwoju – własnego i innych. Pozwoli to nie tylko integrować ich ze sobą, ale także pozytywnie napędzać do pracy.

Zatrudnienie pracownika w małej firmie nie należy może do najprostszych zadań, ale na pewno jest warte zachodu. Czasem lepiej poświęcić temu zadaniu trochę czasu, niż iść po linii najmniejszego oporu i przyjąć kogoś „na słowo honoru” lub po znajomości. Poważne podejście do rekrutacji zaowocuje bowiem czyimś poważnym podejściem do pracy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *