Jesienne planowanie, czyli wynagrodzenia na kolejny rok

Mimo że jesienią otulamy się zwykle w ciepłe szaliki i płaszcze, dla przedsiębiorstw to jeden z najbardziej gorących okresów w roku. To właśnie wtedy w wielu firmach następuje bowiem proces planowania wynagrodzeń na kolejny rok. Efekty tych działań widoczne są zwykle dopiero kilka miesięcy później. Planując pensje pracowników, każdy pracodawca powinien jednak wiedzieć, że nie należy robić tego “na oślep” – wcześniej lepiej porównać swoje płace z innymi firmami.

Złoty środek

Planowanie wynagrodzeń na kolejny rok w wielu przypadkach kończy się zawsze tak samo – koniecznością wprowadzenia podwyżek. Pracodawcy powinni jednak robić to mądrze, znajdując złoty środek pomiędzy rosnącymi potrzebami pracowników a możliwościami firmowego budżetu. Podwyżki najlepiej realizować w oparciu o aktualne dane z rynku, czy to branżowego, czy regionalnego. Porównując swoje płace z innymi firmami, przedsiębiorcy mogą trafnie określić wysokość pensji pracowników na następny rok. Pomocnym narzędziem z pewnością okażą się tutaj najnowsze Raporty Płacowe, np. takie, które realizuje firma Advisory Group TEST Human Resources (w tej chwili posiadająca dane dla każdego polskiego województwa).

Plany a rzeczywistość

Obok Raportów Płacowych, firma AG TEST HR dwa razy do roku opracowuje także Analizę Podwyżek. Wszystko po to, aby porównać deklaracje pracowników co do wzrostu płac z faktyczną wartością podwyżek. Zwykle okazuje się, że realne plany pojawiające się jesienią są wyższe niż to, co pracodawcy zakładali wiosną. Według oświadczeń firm badanych na początku tego roku, podwyżki w następnym sezonie mają wynieść średnio 3,14% – ale dane te już teraz mogły ulec zmianie. Eksperci z AG TEST HR ponownie wysłali więc zapytanie do tych samych firm. Najnowsze dane pojawią się już wkrótce!
Planując podwyżki trzeba pamiętać, że średnie wartości 3-4% to tylko ogólne liczby. Wzrost wynagrodzeń konkretnych pracowników najbardziej zależy bowiem od oceny ich efektywności. Przykładowo, awansujący podwładni mogą liczyć na podwyżki nawet w granicach 10-20%.

Zniechęcić do ucieczki

Temat podwyżek to dla większości pracodawców bardzo istotna kwestia. To bowiem właśnie wysokość wynagrodzenia jest jednym z najważniejszych czynników przyciągających kandydatów do pracy w danej firmie (podobnie jak zachęcającym dotychczasowych podwładnych do zostania w tym miejscu na dłużej). Mimo wszystko, każdy przedsiębiorca powinien pamiętać, że aby pracownicy byli w pełni zadowoleni, należy im także zapewnić możliwości rozwoju oraz pozytywną atmosferę. Dopiero bowiem całkowicie usatysfakcjonowany pracownik nie będzie myślał o ucieczce do konkurencyjnej firmy – bo przecież większość osób bardziej ceni sobie stabilność niż ryzyko związane z koniecznością ciągłego zmieniania pracy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *