Hackathon – idealny sposób na rekrutację

Hackathony – nazywane też hackfestami, codefestami i maratonami projektowania – to zyskująca na popularności metoda rekrutacji. Szczególnie dobrze sprawdza się ona w branży IT, ale stosowana jest również w innych obszarach gospodarki.

Podczas gdy tradycyjna rekrutacja to kilka rozłożonych w czasie spotkań poprzetykanych zleceniem kandydatom konkretnych problemów do rozwiązania, hackathon to jedno długie spotkanie. Trwa ono zwykle aż kilkadziesiąt godzin. W trakcie takiego spotkania pracodawca stawia przed kandydatami problem do rozwiązania. Może być to stworzenie nowej aplikacji, udoskonalenie istniejącego systemu czy nawet przeprowadzenie rekrutacji na konkretne stanowisko w firmie. Bardzo istotną zaletą hackathonów jest fakt, że sprawdzają one umiejętności pracy w zespole w realnych warunkach.

Ten rodzaj rekrutacji najpopularniejszy jest w branży IT, skąd się wywodzi. Hackathony urządzane są przez znaczną część gigantów technologicznych, takich jak Facebook, PayPal czy Google. Firmy te stosują tę taktykę rekrutacyjną z powodzeniem już od ponad dekady. W ostatnich latach coraz chętniej stosują go jednak również firmy działające w innych obszarach. Istotnym plusem hackathonów jest fakt, że w jednym zespole projektowym testowani kandydaci działać mogą ręka w rękę z dotychczasowymi pracownikami. Oprócz tego specjaliści podkreślają, że:

  • hackathony dają szansę dotarcia także do osób, które w danym momencie nie poszukują nowej pracy;
  • hackathony to prawdziwa próba ognia, gdzie kandydaci stają twarzą w twarz z realnymi problemami, które napotkać mogą później w czasie pracy;
  • hackathony dają szansę na obserwowanie realnych zachować kandydatów;
  • hackathony dają dostęp do wszystkich potencjalnych kandydatów w jednym miejscu i czasie, co pozwala łatwiej ich porównać;
  • hackathony to oszczędność czasu, a więc i pieniędzy; w ciągu 24-36 godzin przeprowadzony zostaje event, podczas którego w jednym miejscu można zgromadzić nawet kilkuset kandydatów – żadna tradycyjna rekrutacja tego nie dokona. Równocześnie ten sposób rekrutacji nie ogranicza geograficznie. Hackathony można bowiem również prowadzić całkowicie lub częściowo online.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *