Gamedev okiem ekspertów. Ile zarabiają twórcy gier?

Jeśli zastanowić się nad tym, która branża rozwija się obecnie najbardziej dynamicznie, wiele osób wskazałoby gry komputerowe. I rzeczywiście, choć powstają one w Polsce od wielu lat, branża dopiero niedawno rozpoczęła gwałtowny rozkwit. Wygląda na to, że gamedev nie zamierza się zatrzymać, potrzebni więc będą nowi wykwalifikowani pracownicy. Dlatego wiedzieć, ile można zarobić, pracując w firmie zajmującej się produkcją gier.

Gamedev w starciu z IT

Badaniem wynagrodzeń w branży gier komputerowych zajęła się firma Advisory Group TEST Human Resources we współpracy ze Stowarzyszeniem Polskie Gry. Wyzwanie polegało głównie na porównaniu, kto zarabia więcej – pracownicy firm IT czy przedsiębiorstw produkujących gry. Nie było to łatwe, gdyż ci drudzy zatrudnieni są zwykle na innych zasadach, niż umowa o pracę (najczęściej na zasadzie kontraktu). Udało się jednak wysunąć jeden zasadniczy wniosek: w ogólnym rozrachunku, osoby produkujące gry zarabiają mniej (5917 zł w stosunku do 6845 zł na stanowisku “typowego” specjalisty), ale za to wynagrodzenia w gamedevie rosną szybciej- 10% w porównaniu do 4,4% rocznie. Nie jest więc wykluczone, że zarobki programistów i designerów zatrudnionych w branży gier video szybko przekroczą płace w obszarze IT. Trzeba jednak wziąć pod uwagę także fakt, że podwyżki w gamedevie nie są tak usystematyzowane jak w korporacjach. Osoby pracujące nad powstawaniem gier otrzymują je raczej uznaniowo niż w sposób wynikający z narzuconego systemu wynagrodzeń.

Unikatowe zdolności

Kto w branży gier zarabia najwięcej? Na najwyższe płace (miesięczne wynagrodzenie całkowite brutto) mogą liczyć trzy rodzaje specjalistów:
Character Artist (9000 zł)
Animator 3D, w tym także specjalista od Motion Capture (8000 zł)
VFX Artist (8000 zł)
Wysokie zarobki na powyższych stanowiskach wynikają oczywiście z faktu, że praca ta wymaga niecodziennych kwalifikacji, łączących umiejętności twarde z artystyczną kreatywnością. W Polsce jest niewielu specjalistów, którzy mogą pochwalić się sukcesami przy tworzeniu gier. Gamedev zyskuje jednak coraz większą popularność jako kierunek zawodowy, a wszystko wskazuje na to, że wiele młodych osób będzie kształcić się w tym zakresie. To dobra wiadomość dla pracodawców, bo w tej branży naprawdę bardzo potrzeba “świeżej krwi”. Zainteresowanie konsumentów dobrymi produkcjami wzrasta, w przyszłości z pewnością będzie więc powstawać jeszcze więcej stanowisk pracy w branży gier komputerowych – a ktoś musi przecież je obsadzić.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *