Bezrobocie wśród młodych. Brak doświadczenia jedną z przyczyn

bezrobocie młodychMłodzi ludzie, czyli osoby przed ukończeniem 30 roku życia nie mają łatwo na rynku pracy. Dużym problemem w znalezieniu dobrej pracy jest brak doświadczenia. Jak wygląda sytuacja młodych na starcie?

Bezrobocie wśród młodych ludzi tuż po zakończeniu edukacji to poważny i złożony problem, który przypomina zamknięte koło. Pracodawcy wymagają od kandydatów doświadczenia, absolwenci go nie posiadają, więc nie mogą zdobyć pracy, więc nie mogą zdobyć doświadczenia, więc… Wydaje się, że wyjście z tego zapętlonego kłopotu jest niemożliwe. Jak sobie z tym poradzić?

Niestabilność przed 30-stką

Jak wynika z badania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytetu Jagiellońskiego „Bilans Kapitału Ludzkiego” sytuacja osób młodych, czyli przed ukończeniem 30 roku życia jest relatywnie gorsza od starszego pokolenia. W grupie osób po 30-stce szansa na bycie bezrobotnym maleje mniej więcej o połowę. Jak czytamy w podsumowaniu Bilansu:

Okres do 30 r.ż. jest czasem niestabilności zawodowej oraz niepewności, a co za tym idzie, nie sprzyja poczuciu bezpieczeństwa na rynku pracy.

W ankiecie zapytano również o utrudnienia w podjęciu pracy. Najczęściej wybierane odpowiedzi w obu grupach wiekowych to brak ofert pracy w okolicy oraz brak kontaktów i znajomości. Zarówno młodzi, jak i „niemłodzi” bezrobotni wskazywali na te problemy w podobnej ilości. Różnicę widać w przypadku kategorii doświadczenia zawodowego, którego brak był trzecim z kolei problemem dla młodych osób. Co drugi bezrobotny przed 30-stką uważa, że brak doświadczenia utrudnia mu znalezienie pracy. Taką odpowiedź wskazało 23% osób „niemłodych”.

Im większy staż, tym wyższe zarobki

Według konsultantów firmy rekrutacyjnej AG TEST HR pracodawcy najczęściej wymagają co najmniej dwuletniego doświadczenia na podobnym stanowisku, zwłaszcza wśród ofert pracy dla specjalistów. W jaki sposób młodzi ludzie tuż po studiach mają posiadać dwuletni staż? Rozwiązaniem może być udział w w studenckich kołach naukowych, członkowsko w różnego typu grupach studenckich (np. ESN, AISEC, itp.), praktyki, staże. Dobrym sposobem na pierwszą pracę są stanowiska juniorskie, o ile pracodawca zamierza otwierać tego typu etat. Wynagrodzenie juniora na stanowisku specjalistycznym rośnie z każdym kolejnym przepracowanym rokiem o ok. 7,6%. Osoba zatrudniona w 2011 roku może liczyć średnio na zarobki powyżej 3,5 tysiąca zł.

Źródło: Raport Płacowy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *