Wynagrodzenia w Polsce powoli rosną
Wysokość pensji pracowników utrzymuje tendencję wzrostową. Ma na to wpływ dobra koniunktura polskiej gospodarki oraz niska inflacja. Wynagrodzenia są rok rocznie wyższe o ok. 3-4 procent.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wyniosło w kwietniu 2015 roku 4123 złote i 26 groszy. To niższy wynik niż w marcu br. kiedy to przeciętna pensja w Polsce osiągnęła wartość wyższą o 90 złotych i 24 grosze. Wtedy jednak średnie płace zostały zawyżone przez takie czynniki jak: wypłata trzynastek czy duża liczba dni roboczych.
Generalnie w I kwartale przeciętne wynagrodzenie pracowników w Polsce wyniosło 4054 złote i 89 groszy. W stosunku do poprzedniego okresu, czyli ostatnich miesięcy 2014 roku, do kieszeni przeciętnego Polaka trafiło 112 złotych i 22 grosze.
Dane o przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu brutto publikowane przez GUS służą do celów określonych w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, czy waloryzacji wynagrodzenia przysługującego żołnierzowi rezerwy w ramach rekompensaty za odbycie ćwiczeń wojskowych.
Według badania Instytutu Badawczego Randstad i TNS Polska w pierwszym półroczu 2015 roku pensje pracowników podniosło 39 proc. przedsiębiorców. W nadchodzących sześciu miesiącach wyższe płace zapowiada 18 proc. pracodawców. Tymczasem niewielki odsetek, bo tylko 2 proc., właścicieli firm zapowiada cięcia i obniżki płac w drugiej połowie roku. Za to najwięcej pracodawców deklaruje zachowanie wynagrodzeń na obecnym poziomie – tak odpowiedziało aż 76 proc. respondentów.
Jak zaplanować podwyżki wynagrodzeń w firmie?
Eksperci zapowiadają, że dynamika płac powinna się ustabilizować, a wzrost wynagrodzeń wyniesie około 3 proc. w skali roku.