Wielkopolski Raport Płacowy z wyłączeniem Poznania
Poznań liczący ponad 500 tysięcy mieszkańców jest jednym z największych i jednocześnie najzamożniejszych miast w naszym kraju. Stolica Wielkopolski przyciąga inwestorów nie tylko potencjałem ludzkim, ale także wyjątkowo korzystną lokalizacją. Miasto leży bowiem idealnie pomiędzy Warszawą a Berlinem. Z tego względu jest ważnym węzłem kolejowym i drogowym na trasie wschód – zachód Europy. Nic dziwnego zatem, że jego wkład w tworzenie wartości PKB całego województwa wynosi 30%.
Jak można się domyślić, w Poznaniu panuje mniejsze bezrobocie niż w innych częściach regionu. Jednocześnie konkurencja firm o pracowników jest tam dużo większa. Na tej podstawie można wnioskować, że wynagrodzenia oferowane w stolicy Wielkopolski będą również wyższe. Aby zweryfikować te przypuszczenia, warto sięgnąć po Raport Płacowy manaHR.
Wybór odpowiedniego Raportu Płacowego
Firma manaHR publikuje Raporty Płacowe cztery razy w roku, za każdym razem podając najbardziej aktualne dane dotyczące wynagrodzeń w polskich przedsiębiorstwach. Każda edycja obejmuje wiele różnych zestawień: raporty ogólnopolskie, regionalne i mikroregionalne. Jak spośród nich wybrać odpowiedni dla naszej organizacji? Przy wyborze warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim istotny jest region, w którym działa firma oraz najbliższa konkurencja. W przypadku przedsiębiorstw z terenu Wielkopolski najlepszą opcją będzie Wielkopolski Raport Płacowy z wyłączeniem Poznania. Dlaczego z wyłączeniem stolicy? Częściowo odpowiedzieliśmy już wcześniej, opisując specyfikę miasta wojewódzkiego. Poznań może mianowicie zawyżać stawki w zestawieniu. To utrudniłoby oczywiście planowanie budżetu firmom zlokalizowanym w innych zakątkach regionu.
Wynagrodzenia w Wielkopolsce z Poznaniem i bez
W badaniu wynagrodzeń, w którego efekcie powstał wspomniany Raport dla Wielkopolski z wyłączeniem Poznania wzięło udział 27 Uczestników. Wśród nich warto wymienić: H+H Polska, Wood-Mizer Industries, MTM Industries, Colours Factory, Kirchhoff Polska. Dane dotyczące płac zostały pozyskane bezpośrednio z działów personalnych przedsiębiorstw. Eksperci z manaHR przeprowadzili analizę dla 60 unikalnych stanowisk. Już w trakcie powstawania Raportu dało się zaobserwować, że dla większości pozycji oferowane stawki są niższe, niż te z Raportu obejmującego całe województwo.To jasno dowodzi, że miasto często zawyża statystyki. Szczególne różnice widać na stanowiskach z obszarów takich jak: inżynieria, logistyka i zakupy, obsługa klienta, czy produkcja. Rozbieżności najlepiej zobrazować przy pomocy twardych danych:
Jaki można zauważyć w przypadku Specjalisty ds. obsługi klienta różnica to aż 700 PLN brutto, a z kolei na stanowiska Operatora produkcji ok. 400 PLN brutto.
Raport wykluczający Poznań idealnie zatem odpowiada na potrzeby przedsiębiorstw, które tworząc strategię wynagrodzeń, chcą porównywać się z konkurencją z regionu, ale nie ze stolicą zawyżającą zarobki. Wiedza o realnych płacach jest niezmiernie istotna również podczas rekrutacji pracowników, kiedy należy zaoferować kandydatom sensowne widełki płacowe. Z jednej strony powinna to być kwota zachęcająca do aplikowania, z drugiej mieszcząca się w budżecie firmy. Wybór odpowiedniego Raportu będzie więc kluczowy.