Polacy z optymizmem patrzą na rynek pracy
Na tle europejskich krajów Polacy wykazują największą chęć do zmiany pracodawcy. Obawiają się także o przygotowanie przedsiębiorstw na arenie międzynarodowej i zauważają problemy w w relacjach międzypokoleniowych w zespołach.
W badaniu APD pt. „Okiem europejskich pracowników 2015/16” wzięło udział ponad 11 tys. dorosłych pracowników z 8 europejskich państw, w tym 1501 respondentów z Polski.
Jak wynika z raportu Polacy z optymizmem podchodzą do rynku pracy. 77 proc. respondentów spodziewa się dobrej sytuacji zawodowej. W badaniu okazało się, że polscy pracownicy na tle Europy należą do najmniej przywiązanych do konkretnego pracodawcy. Aż 40 proc. z nich zamierza w ciągu najbliższych trzech lat zmienić zatrudnienie. Pod tym względem nasz kraj zajmuje drugie miejsce w Europie. Zaledwie co piąty pracujący Polak chce związać swoją przyszłość zawodową z jedną firmą.
W badaniu zapytano także o przewidywane zagrożenia. Zdaniem pracowników polskie przedsiębiorstwa nie są przygotowane do międzynarodowej rywalizacji o talenty, a właściciele firm nie potrafią zatrzymać pracowników w granicach kraju. Dla 39 proc. ankietowanych to zjawisko stanowi duże zagrożenie. Znacznie więcej osób przyznało, że problemem w funkcjonowaniu firm są różnice międzypokoleniowe – 73 proc. wskazań. Polacy wybijają się pod tym względem wśród pracowników z innych państw.
Pracownicy znad Wisły należą do najbardziej zmotywowanych. 61 proc. badanych przyznało, że jest zaangażowana w wykonywanie obowiązków służbowych. Średnia europejska wyniosła zaledwie 56 proc. Jednak najczęstszym motywatorem dla Polaków jest wynagrodzenie, na które postawiło 23 proc. respondentów, czyli najwięcej w Europie. Niestety wybijamy się także pod względem doznawania stresu w pracy. Więcej niż co drugi pracownik (54 proc.) stresuje się podczas wykonywania obowiązków służbowych.