Nowoczesna firma dzięki specjaliście ds. nowych uruchomień
Współczesne technologie stale nas zadziwiają, a media co chwilę donoszą o kolejnych odkryciach i wynalazkach. Wraz z nimi powstają nowe produkty, nowe rozwiązania, a także nowe stanowiska pracy. Wszystkie te innowacyjne usprawnienia muszą być obsługiwane przez pracowników, a wcześniej wprowadzone do przedsiębiorstwa.
Wdrożenie według definicji to m.in. rozpoczęcie stosowania czegoś w praktyce lub wprowadzenie w stan używalności (na podstawie sjp.pl). Firma, która coś wdraża potrzebuje zatem dostosowania pewnych już istniejących procesów, działań czy infrastruktury do nowego rozwiązania, by można je było zastosować w praktyce. Osobą, która zajmuje się wprowadzaniem nowatorskich pomysłów w życie jest specjalista ds. nowych uruchomień.
Pomysłowy naród
Ostatnio przeżywamy prawdziwy boom na nowe technologie takie jak drony, drukarki 3D, Internet Rzeczy czy urządzenia mobilne i ubieralne (wearable). Tylko w Polsce zgłoszono do Urzędu Patentowego 21 024 wynalazków, wzorów użytkowych, znaków towarowych i wzorów przemysłowych (dane z 2013 r. za raportplacowy.pl). Natomiast liczba zaakceptowanych patentów wyniosła wtedy 195 138, czyli o ponad 14,5 tys. więcej niż w 2012 r. Trudno powiedzieć, ile z tych wynalazków zostało zrealizowanych lub wdrożonych w firmach, ale można się domyślać, że sporo. Na pewno za każdym nowym rozwiązaniem stała osoba, która doprowadziła do realizacji pomysłu.
By idea stała się rzeczywistością
Firma Hewlett-Packard zajmuje się produkcją sprzętu elektronicznego, a najbardziej jest znana z drukarek. Wraz z rozwojem technologii druku przestrzennego, zarząd HP postanowił wprowadzić do swojej oferty sprzęt tego rodzaju. Z pewnością taka decyzja wymagała technologiczna opracowania przez inżynierów, sporządzenia dokumentacji i kosztorysów. Nowe rozwiązania wymagały testów i tworzenia prototypów. W końcu w zeszłym roku udało się zaprezentować stworzoną technologię druku 3D MultiJet Fusion. Teraz firma dostosowuje linię produkcyjną, by dostarczać nowe urządzenia. Premierę drukarki 3D od HP zaplanowano na 2016 rok. Z tej perspektywy wdrożenie nowej technologii wydaje się banalne, ale tak naprawdę stoi za tym grono ekspertów, inżynierów i zespołu, który pracował nad nowym produktem. Specjalista ds. nowych uruchomień kontroluje tworzenie nowych rozwiązań od sfery badawczej i rozwojowej, aż do urynkowienia produktu i produkcji seryjnej. Na tym ostatnim etapie jego rola jest największa, bo zależy od tego, czy firma będzie czerpać zyski z innowacyjnych towarów.
Zatrudniamy specjalistę
Zatrudnienie takiego pracownika nie należy do najłatwiejszych. Przede wszystkim trzeba znaleźć osobę o specjalistycznej wiedzy i solidnym wykształceniu. Pożądane kierunki studiów to mechanika i budowa maszyn lub automatyka i robotyka, ale na pracę mogą liczyć także osoby po innych kierunkach ścisłych, a zwłaszcza technicznych. Liczy się także doświadczenie w produkcji i znajomość zasad wdrażania nowych rozwiązań. Z racji tego, że jest to dosyć nowe stanowisko, to na rynku można spotkać się z różnymi nazwami. Zwracają na to uwagę konsultanci z Advisory Group TEST Human Resources, wydawcy Raportu Płacowego. Podczas pobierania informacji o wynagrodzeniach w firmach spotykano się z różnymi nazwami stanowisk. Pracownicy wykonujący tożsame obowiązki bywali zatrudniani jako inżynierowie, technicy bądź kierownicy czy managerowie ds. nowych uruchomień lub managerowie projektu w dziale Nowe Uruchomienia czy Produkcji. Dane na temat zarobków na tym stanowisku będzie można poznać w tegorocznej edycji Raportu Płacowego.