Branża IT coraz bardziej kobieca
Nie każdy wie, że początki IT i generalnie programowania są nierozerwalnie związane z kobietami. To właśnie one były pionierkami tworzącymi pierwsze linijki kodu. Niech przykładem będzie fakt, że oprogramowanie, które pozwoliło misji Apollo 11 wylądować na Księżycu stworzyły w całości kobiety. Przez kolejne lata mężczyźni “zawłaszczyli” dla siebie branżę IT, a następne dekady ich dominacji utrwaliły wiele krzywdzących i nieprawdziwych stereotypów.
Nadzieja w kobietach
Sama branża IT to w ostatnich latach bodaj najlepiej rozwijająca się dziedzina. Sytuacja wygląda analogicznie na naszym rodzimym rynku. Stały deficyt programistów, testerów, managerów, administratorów i specjalistów od automatyki spędza sen z powiek rekruterom i działom personalnym. Nic dziwnego, że w takiej sytuacji zmiany w IT zachodzą szybciej niż w innych branżach. Jednym z pozytywów jest większy udział kobiet, pomimo tego, że nadal zdecydowana większość działów IT składa się głównie z mężczyzn. Aktualnie udział kobiet pracujących na w IT to jedna trzecia i stale rośnie. Co ważne, badania wykazały, że płeć żeńska doskonale znajduje się w tej branży i aż 70% osób biorących udział w badaniach jest usatysfakcjonowana ze swojej pracy. Z drugiej strony ponad połowa kobiet stwierdziła, że mężczyźni lepiej radzą sobie w świecie nowych technologii.
Kobiety bardziej elastyczne
Już od dawna wykształcenie nie odgrywa znaczącej roli w przyszłej pracy. Nie inaczej jest z kobietami w IT. Rozwój tego sektora wymusza na pracodawcach nowe podejście. Wymogi stawiane nowym pracownikom nie są zbyt wygórowane i korzystając z metody direct search pracodawcy skupiają się na unikalnych kwalifikacjach. Dzięki temu możliwe jest wyciągnięcie z rynku specjalistów, którzy do tej pory byli poza zasięgiem. Jednak to właśnie kobiety wiodą prym w przekwalifikowaniu się i dlatego stają się dla IT łakomym kąskiem. Zdecydowana większość kobiet uważa, że branża ta sprzyja łączeniu aktywności zawodowej z prowadzeniem domu i wychowaniem dzieci. Dlatego właśnie świadomie decydują się na dokształcanie i rozpoczynają karierę “od nowa”.
Pomimo tego, że walka ze stereotypami wciąż trwa, idzie ku lepszemu. Rynek uzdrawia się bowiem sam w miarę rosnących potrzeb, a zwiększony udział kobiet w branży IT wydaje się być poszukiwanym od dawna złotym środkiem.