Benefity w 2021 roku
Benefity to dodatkowe świadczenia dla pracowników, które mają zwiększyć atrakcyjność pracy w danej firmie i wpływać motywacyjnie na kadry. Z najpopularniejszych warto wymienić słynne karty multisport, dopłaty do posiłków, pakiety zdrowotne, bilety do kin i teatrów, ubezpieczenia, czy też vouchery na usługi i towary. W dobie pandemii warto przyjrzeć się strukturze dodatków pozapłacowych oferowanych pracownikom i zastanowić się, czy koronawirus miał na nie istotny wpływ.
Benefity – co, jak i za co?
Zacznijmy od formy i zasad ich przyznawania. Są one zależne od kilku czynników. Najważniejsze to: zajmowane stanowisko, staż pracy, wysokość wynagrodzenia, realizacja wyznaczonych zadań i celów. Wynika to głównie z podstawowej roli benefitów, czyli funkcji motywacyjnej. Np. karta multisport nie zrobi większego wrażenia na pracowniku wyższego szczebla. Aby benefit działał, musi być dobrze dopasowany do profilu pracownika oraz uwzględniać jego realne potrzeby i zainteresowania. W tym celu warto obserwować reakcje większej liczby pracowników i ich stosunek do dodatków.
Rola dodatków to wspomniana motywacja, ale także zwiększenie lojalności i przywiązanie do organizacji. “Skrojone na miarę” benefity mogą też polepszyć work-life-balance. Zwiększają także satysfakcję pracowników zarówno obecnych, jak i przyszłych.
Benefity a pandemia
Jeśli chodzi o rok 2021, w którym już od wielu miesięcy funkcjonujemy w nowej pandemicznej rzeczywistości, to zaledwie 11% firm zdecydowało się zlikwidować lub zawiesić dodatki pozapłacowe. W pierwszej kolejności zniknęły dopłaty do zajęć sportowych (84%) oraz bilety do kin i teatrów (26%). Wynika z tego, że cięcia były spowodowane logicznymi oszczędnościami. Nie stanowiły też dużej straty dla beneficjentów.
81% firm nie zamierza niczego ograniczać i utrzymuje benefity na dotychczasowym poziomie. Z kolei ledwie 8% nie podjęło jeszcze decyzji.
Raporty płacowe manaHR
Szczegółowe dane dotyczące dodatków pozapłacowych, ale także szerszej strategii firm w walce z koronawirusem można znaleźć w najnowszym wydaniu Raportów Płacowych manaHR. Konkretniej w drugie edycji suplementu „Strategie firm w dobie pandemii”.
Na koniec warto dodać, że w pierwszej edycji suplementu (dane z 2020 roku), aż co piąta firma deklarowała zawieszenie benefitów – widać więc, że w 2021 roku nastroje uległy znacznej poprawie.