Mapowanie stanowisk a wielkość firmy
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest mapowanie. Otóż jest to dopasowywanie stanowisk w organizacji do stanowisk prezentowanych w raporcie wynagrodzeń. Pozwala ono na opracowanie dokładnych i wiarygodnych raportów płacowych. m.in. takich, jakie cyklicznie wydaje krakowska firma manaHR.
Mapowanie przebiega według dość prostego schematu – opowiedzi na kilka pytań dotyczących danej pozycji. Sprawa wydaje się oczywista i bezproblemowa, gdy mamy do czynienia z małą firmą. Co dzieje się jednak, gdy mapowaniu ma podlegać duża organizacja? Po pierwsze nie należy mylić ludzi ze stanowiskami. Może się bowiem okazać, że firma zatrudniająca 500 pracowników ma mniej (lub tyle samo) stanowisk, co ta zatrudniająca 50. Dotyczy to szczególnie branży produkcyjnej, w której stanowiska są powtarzalne. Małgorzata Latko ze wspomnianej już firmy manaHR stwierdza:
Mapowanie dużej organizacji, wbrew pozorom, może okazać się mniej czasochłonne niż mniejszej, ponieważ w ich przypadku jedno stanowisko często zajmowane jest przez wiele osób. Dotyczy to przede wszystkim stanowisk związanych z pracą fizyczną, np. operatorów produkcji, jak również obsługi określonych procesów w firmach z obszaru SSC/BPO/IT, takich jak księgowość zobowiązań czy należności. Podczas procesu mapowania skupiamy się na wymaganiach na stanowisku, a nie na kompetencjach, które posiadają poszczególne osoby je zajmujące. W związku z tym, bez względu na liczebność osób na danym stanowisku, mapujemy je tylko raz.
Użyteczne w procesie mapowania mogą okazać się też specjalistyczne narzędzia. Najczęściej są to dedykowane platformy, które po krótkim szkoleniu może obsługiwać prawie każdy. Dzięki nim proces przebiega sprawnie i znacznie szybciej, niż “analogowo”. Wspomniane wyżej pytania mogą być grupowane i zadawane tylko raz i równocześnie dla kilku wybranych stanowisk. Dobrze zaprojektowana platforma powinna też pozwalać na łatwy import danych oraz eksport – najwygodniej w standardzie Excela.
Na koniec warto jeszcze powiedzieć, dlaczego mapowanie stanowisk jest tak ważne. Przede wszystkim dzięki przejściu przez ten proces możliwe jest porównanie wynagrodzeń w firmie do średniej rynkowej. Mapowanie daje nam pewność, że osoba pracująca na danym stanowisku, zajmuje się dokładnie tym, co odpowiada nazwie jej stanowiska w raporcie płacowym. Użyteczność tego procesu w kontekście sprawiedliwego systemu wynagradzania jest zatem nie do przecenienia. A wiedza o tym, jakie są realne płace w danej branży i dla danego stanowiska pomaga również przygotować atrakcyjną ofertę pracy, która usprawni rekrutację pracowników.