Raporty płacowe w skali mikro
Każda firma, która rozumie potrzebę odpowiedniego wynagradzania pracowników i zaplanowania właściwej polityki płacowej powinna sięgać po raporty płacowe. Dzięki danym zawartym w raporcie możliwe jest porównanie średnich wynagrodzeń w skali całego kraju, ale też w poszczególnych regionach. To narzędzie, które pomaga przeanalizować niedowartościowane i przewartościowane stanowiska oraz pozwala na właściwe dopasowanie oferty pracy dla wolnych wakatów.
Najczęściej z wygody specjaliści HR sięgają po dane dotyczące całego kraju. Tymczasem najciekawsze informacje mogą znaleźć w danych pochodzących z regionów. Jak się bowiem okazuje, wynagrodzenia są silnie skorelowane z czynnikami geograficznymi. Dokonując takiej analizy, należy wziąć pod uwagę również czynnik psychologiczny. O ile bez problemu znajdziemy zazwyczaj region, w którym warunki pracy są lepsze (wyższe wynagrodzenia), to nie zawsze będzie to atrakcyjniejsze dla pracownika. Wynika to z faktu, że nie zawsze wyższe zarobki będą decydowały o chęci relokacji poza region dotychczasowego zamieszkania. Przeprowadzając więc benchmark wynagrodzeń, warto wziąć to pod uwagę.
Mówiąc o regionach, nie sposób nie wspomnieć o nieco mniejszych obszarach pomocnych przy analizie zarobków. Mikroregiony, bo o nich mowa, to obszary nieprzekraczające 50 km. Nie zawsze chodzi tutaj o odległość, ale bardziej o efektywny czas dojazdu, co ma kluczowe znaczenie dla potencjalnych pracowników. Drogi szybkiego ruchu i autostrady, czyli lepsza infrastruktura mogą “powiększyć” taki mikroregion.
Raporty płacowe przygotowywane przez ekspertów z krakowskiej firmy manaHR zawierają dane pochodzące bezpośrednio od ponad 700 firm! Dzięki temu udało się wyodrębnić i przeanalizować wynagrodzenia w dziewięciu regionach: Bielsko Biała i okolice, Tychy i okolice, Gliwice i okolice, Żory i okolice, Dąbrowa Górnicza i okolice, Tomaszów Mazowiecki i okolice, Grodzisk Mazowiecki i okolice, Wałbrzych i okolice, Legnica i okolice. Jak łatwo zauważyć większość z nich obejmuje tereny Śląska – wynika to z zagęszczenia aglomeracji miejskich i bardzo dobrej infrastruktury drogowej.
Dlaczego więc warto porównywać dane wynagrodzeń z regionami, a nie np. z województwami? Odpowiedź nasuwa się sama – pracowników w pierwszej kolejności interesuje to, co oferuje najbliższa okolica. Oczywiście przy pogłębionej analizie warto sięgnąć po dane globalne. Wszystko po to, żeby dysponować realnymi i praktycznymi informacjami, które pomogą w walce o najlepszych na rynku specjalistów, przyspieszą ich rekrutację i obniżą wskaźnik fluktuacji kadr.