Do odważnych świat należy
Ludzi, którym trudno znaleźć pracę w zawodzie, często próbuje się namówić do przekwalifikowania. Hasła te rzeczywiście brzmią zachęcająco. Czy zmiana zawodu należy jednak do prostych zadań?
Strach ma wielkie oczy
Okazuje się, że niekoniecznie. Tym, co przeszkadza w podjęciu działań, z pewnością jest pewna bariera psychologiczna. Do grupy osób przekwalifikowujących się nie należą bowiem osoby młode, które dopiero wchodzą na rynek pracy. Zmiana zawodu dotyczy nieco dojrzalszych ludzi, mających nieraz wieloletnie doświadczenie na danym stanowisku.
Perspektywa „przewrócenia życia do góry nogami” może wydawać im się nieco przerażająca. Główną przeszkodą jest tutaj strach przed porażką. Osoby takie mogą zastanawiać się, co będzie, jeśli poświęcą czas i pieniądze na zmianę zawodu, a potem okaże się, że i tak nie zostaną przyjęci. Rynek pracy stawia ich właściwie na równi ze studentami, którzy nie mają doświadczenia. Studenci niejednokrotnie zmuszeni są do odbywania bezpłatnych praktyk, żeby w ogóle znaleźć się w grupie zawodowej. O ile oni mogą jednak sobie na to pozwolić, osobie, która musi utrzymać siebie i rodzinę, na pewno przyjdzie to nieco trudniej.
By rekruter nie zamykał drzwi
Decydujące znaczenie ma w tej sprawie podejście specjalistów ds. rekrutacji i selekcji pracowników. Jeśli rzeczywiście stawiają oni dojrzałą osobę, która przepracowała wiele lat, na równi z młodym absolwentem, to niejednokrotnie jest to duży błąd. Kilkudziesięcioletni człowiek, nawet jeśli nie pracował wcześniej w jakimś konkretnym zawodzie, ma przecież o wiele więcej doświadczeń, niż osoba młoda. Dziesięć lat pracy na różnych stanowiskach to zupełnie co innego, niż dwumiesięczne praktyki. Każda praca to nowe umiejętności, nowy punkt widzenia oraz nowe kwalifikacje. Z całą pewnością można powiedzieć, że przydają się one na każdym kroku. Dlaczego więc nie dać szansy osobie, która już od wielu lat czynnie funkcjonuje na rynku pracy?
Liczy się determinacja
Specjaliści ds. HR powinni być bardziej otwarci na przekwalifikowujących się pracowników nie tylko ze względu na ich bagaż doświadczeń. Osoba, która podjęła decyzję o zmianie zawodu, musi być bardzo zdeterminowana i pewna siebie. Owszem, strach pojawia się zawsze, ale jeśli ktoś odważył się stawić mu czoła, to coś o nim świadczy. Wytrwałe dążenie do celu i nie poddawanie się pomimo przeciwności, są cechami, których pracodawcy tak często przecież pożądają. Osoba zmieniająca kwalifikacje ma więc kolejnego asa w rękawie. Oby tylko rekruterzy zechcieli go zauważyć.
Zmiana pracy to szansa na wyższe wynagrodzenie. Warto sprawdzić, ile zarabiają inni na podobnym stanowisku.
Decyzja o przekwalifikowaniu z pewnością jest trudna, ale to ryzyko warto podjąć. Istnieje bardzo wiele osób, którym się udało. Konieczne kroki trzeba czasami podejmować stopniowo. Wizja pracy w wymarzonym zawodzie powinna być jednak dla nas motywacją, która nie pozwoli nam przestać się starać. Życie mamy w końcu tylko jedno – dlaczego więc nie spróbować czegoś nowego?