5 sposobów na skuteczny outplacement
Zwolnienia w organizacji z wiadomych powodów cieszą się złą sławą; przechodzenie przez ten proces nie jest przyjemne ani dla pracowników, ani dla pracodawców. Czasem nie ma jednak innego wyjścia i zwolnienie części kadry pracowniczej jest koniecznością. Na szczęście pracodawca ma jednak możliwość złagodzenia stresu u pracownika, a także może pomóc mu znaleźć pracę gdzie indziej. Istnieje kilka sposobów, dzięki którym można ułatwić proces outplacementu.
Zaprezentuj możliwości
Nawet jeśli pracownicy nie będą wydawali się tym zainteresowani, staraj się komunikować im, jakie mają możliwości. Wysyłaj maile, pisz smsy, rozdawaj ulotki na temat tego, co mogą zrobić i gdzie się udać w ramach programu outplacementowego. Staraj się ilustrować na przykładach, co może dać im skorzystanie z takiej pomocy. Być może przed nimi byli już inni, dla których taka metoda okazała się przydatna. Dawanie jasnych komunikatów na temat dostępnych możliwości, na pewno sprawi, że więcej osób z nich skorzysta.
Dostosuj plan
Wbrew pozorom, outplacement nie powinien być wystandaryzowanym procesem. Każdy pracownik ma przecież inne potrzeby – dla jednego najbardziej istotna będzie pomoc w nawiązywaniu kontaktów, innemu bardziej przyda się indywidualny coaching, a jeszcze kto inny poradzi sobie zupełnie sam. Pracodawca może starać się przeanalizować indywidualne potrzeby byłych pracowników lub pozwolić każdemu wybrać najkorzystniejszą opcję. Stworzenie spersonalizowanego planu będzie dużym krokiem do sukcesu.
Zainwestuj w pracownika
Najszybszym i bardzo często wykorzystywanym sposobem na „oddelegowanie” pracownika, jest wręczenie mu jakiejś sumy pieniędzy. Z całą pewnością będą mu one potrzebne, ale może zamiast dawać pracownikowi odprawę i odsyłać go do domu, warto pomyśleć o zainwestowaniu części tych pieniędzy w coś, co pomoże mu znaleźć pracę? Jeśli były pracownik dostanie tylko wynagrodzenie, nie zwiększy to wcale jego motywacji do poszukiwania nowego miejsca zatrudnienia.
Dobrym pomysłem byłaby np. inwestycja w urządzenia mobilne. Według statystyk przeprowadzonych w sierpniu 2014 roku przez U.S. Bureau of Labor Statistics, aż 68% bezrobotnych szuka pracy, korzystając ze sprzętu mobilnego. Dlaczego nie wyjść im naprzeciw?
Pomóż w nawiązywaniu kontaktów
Nawiązywanie kontaktów zawodowych może mieć kluczowe znaczenie szczególnie dla tych, którzy wcześniej przykładali do tego małą wagę. Jeśli ktoś przepracował w danej firmie kilka lat, mógł zaniedbać „zewnętrzne” kontakty zawodowe, sądząc, że nie będą mu one potrzebne. Takiej osobie może być potrzebna pomoc np. w zakładaniu profilu na LinkedIn czy w zapoznawaniu się z innymi formami networkingu. Wspomniane wcześniej urządzenia mobilne również się tu przydadzą, ponieważ dzięki nim, były pracownik będzie mógł trzymać wszystkie ważne kontakty w jednym miejscu. Otwarcie się na świat nigdy nikomu nie zaszkodziło, z pewnością zaś może pomóc w szukaniu nowych możliwości.
Zaoferuj poradę
Wszystkie powyższe wskazówki są dobre, o ile umie się z nich korzystać we właściwy sposób. Aby zwolniony pracownik nie czuł się przytłoczony, warto zapewnić mu możliwość skorzystania z doradztwa personalnego, czyli terapeuty lub coacha. Indywidualnie dobrany mentor pomoże mu upewnić się, jaki powinien być jego następny krok oraz w jakim kierunku w ogóle zmierza. Czy chce szukać pracy w tym samym zawodzie, a może się przekwalifikować? Istotne są tutaj także aspekty psychologiczne – wiele osób, pozostawionych samym sobie, może nie poradzić sobie ze stresem związanym z utratą pracy. Terapeuta może przywrócić im wiarę w siebie, co pociągnie za sobą wzrost motywacji do działania.
Outplacement zawsze jest czymś nieprzyjemnym i trudnym. Procesy z nim związane można jednak potraktować jako szansę dla pracownika na odkrycie w sobie nieznanego dotąd potencjału. Może dzięki temu jego życie zmieni się na lepsze?